Školení “Jak přežít s úsměvem”

Dne 23. 10. jsme strávili velice příjemnou sobotu školením Jak přežít s úsměvem na centrále v Hustopečích. Ačkoliv původní myšlenka byla zaplatit si školení externí firmou, nakonec nás celým dnem provázel náš zkušený lektor Jan Kilian. Výměnou lektora ale vůbec neutrpěla kvalita programu. Spíše naopak.

Honza nás na samém začátku nešetřil, hned nás zahrnul zajímavými fakty a úkoly na rozcvičení mozku. Koho by napadlo, že si nebudeme jisti, na kterou stranu je nakousnuté jablko v logu IPhone, jakou barvu mají písmena Google, anebo jak jdou po sobě barvy v logu Pepsi a BMW. Probírali jsme také 5 konkrétních pravidel, jak přežít život s úsměvem. Prvním není nic jednoduššího, než se v životě začít usmívat. Pravidla jsme hned pomocí úkolů převedly do praxe a sdíleli je s ostatními účastníky. Například k pravidlu vyvarovat se stresu, jsme si každý sepsali, co nás nejvíce stresuje. Pro mě osobně bylo přínosem mít čas a možnost se zamyslet nad svými stresy a zjistit, že jsou v mnohém podobné jako u ostatních. Před obědem si pro nás Honza připravil „menší“ dojemnou chvilku prostřednictvím emotivních videí. Kdo by chtěl zažít, ať si vyhledá motivačního řečníka Nicka Vujicice. Jednou za čas je určitě potřeba si připomenout, jak je důležité si v životě vážit i maličkostí a nebrat věci jako samozřejmost.

Z dojaté nálady jsme byli vzápětí vytrženi zpět do reality dalším bodem pečlivě naplánovaného programu. Sobotní den nebyl jen o tom, jak přežít s úsměvem, ale i jak doopravdy přežít, když ztroskotáte v poušti. Několik minut jsme si lámali hlavy, nejdříve sami a později společně, která z 15ti věcí je nejdůležitější. Je přednější mapa, dýka nebo snad padák? A co takové kosmetické zrcátko? Samozřejmě, že vám výsledek prozrazovat nebudu, jen malá rada do života by se tady našla – nikdy neodcházejte pryč z místa havárie.

Hladoví z pouště jsme se vrhli na oběd. Specialitou sobotního obědového menu byly vybrány řízky s bramborovým salátem. Jako vegetariánka nemůžu říct, jak moc chutné řízky byly, ale podle vytříbeného mlaskání hostů jsem si jistá, že výborné. Příště si dám záležet, abych se nahlásila včas a nenechala si další dobrotu ujít.

Posilnění obědem jsme se s vervou pustili do odpoledního programu věnovaného deskové hře Finanční svoboda. Rozdělení po dvojicích do 3 týmů jsme se vžili do naší rodiny a ze všech sil se snažili naplnit její cíle. Občas jsme přitom zapomněli, že přeci hrajeme v roli finančních poradců. Díky této hře si člověk vyzkouší cestu životem a má možnost dělat finanční rozhodnutí a hned vidět jejich dopad. Lehce se přitom můžete dostat do situace, kdy máte těžký úraz, přijdete o jeden plat, do toho živíte rodinu, hypotéka na krku a musíte si do důchodu naspořit 5 000 000 Kč. Pravděpodobně budete mít příležitost se s touto hrou ve firmě setkat, proto určitě neváhejte a zúčastněte se. Líbí se mi, že se učím nejen svou vlastní hrou, ale i pozorováním rozhodnutí ostatních.

Z celého dne jsme si každý odnesli nejen dobrou náladu, ale také spoustu nových vědomostí. Program byl opravdu bohatý, lektor odvedl skvělou práci a účastníci ho doplnili příjemnou pozitivní náladou. Těším se na další setkání a jsem ráda, že jsme to přežili s úsměvem.

Aneta Wachsberger