Curling

Krásný dobrý den, milí čtenáři sportovní rubriky našeho pravidelného měsíčníku.

Je mou milou povinností vás informovat o průběhu klání na ledech, která znamenají svět. Členové Clubu 35 a jejich rodinní příslušníci měli tu neopakovatelnou možnost se setkat na povrchu, který využívají jen ti nejlepší sportovci. Bruslí na něm krasobruslaři, přesná střelba a hity jsou pak doménou hokejistů, rychlobruslaři mají za cíl objet okruhy co nejrychleji a v neposlední řadě metaři neboli curlaři. Ano, jedná se o ledovou plochu. S končící zimou se dne 1. března 2020 v 10 hodin středoevropského času sešla šťastná třináctka odvážných v počtu sedmi žen a šesti mužů v brněnské hale na Lazaretní, aby si odbyla svoji premiéru v curlingu. Jak jistě dobře víte, jedná se o pro mnohé nezáživný zimní sport, kde týmy červených a žlutých vrhají nějaké kameny do barevných kruhů. Ale opak je pravdou, alespoň v tom slově „nezáživný“. Ve skutečnosti se jedná o adrenalinem nabitou aktivitu, kde hráči neznají bratra. 🙂

Alespoň by se tak dalo s nadsázkou nazvat naše první seznámení s tímto mimo jiné olympijským sportem. Ale pojďme popořadě. Nejdříve jsme absolvovali povinnou instruktáž a vysvětlení základních pojmů. Co jsou to kameny, kolik váží, k čemu jsou košťata, jak se pohybovat po ledě nebo kde je káva. Nejprve jsme zkusili poslat kameny správným směrem. Postupně jednotlivci začali zjišťovat, že to vážně není žádná p***l. Prvně někteří z nás mysleli, že budou potřebovat láhev rumu, aby ujel kámen víc než deset metrů. O pět minut později již kameny lítaly tam i zpět nadzvukovou rychlostí. No o něco pomaleji, ale začali jsme chytat ten správný grif. Po několika odhozených kamenech bylo na čase vyzkoušet uklízecí práce, a tak jsme dostali do rukou košťata a začali zkoušet první odstraňování nečistot před putujícími kameny. Ač jsme mysleli, že v hale zmrzneme, první metání nás vyvedlo z omylu. Na závěr tréninku jsme si osvojili poslední pravidla a šlo se na zápas. Dráhy se rozdělily podle pohlaví a týmy podle citu, teda u mužů podle logiky, u žen podle citu. A přišly první body. Na tabuli s výsledky se objevily první jedničky, pak čtverky a mužský duel ukončila vítězná trojka. Snad by se mnou profesionálové souhlasili, že vyšší bodování svědčí buď o neschopnosti jednoho týmu, nebo o genialitě týmu druhého, takže rozhodně u nás platilo to druhé, protože vysoká čísla se objevila nakonec u obou mužských týmů a u žen se projevila solidarita vůči druhým, a tak si holky sypaly jen přátelské jedničky.

Konečné výsledky byly nakonec velmi originální. U mužů zvítězil tým červených ve složení Max Honzírek, Mirek Nevěděl a Jan Kilian poměrem 8:7, ženskou Tline pak ovládly žluté kameny se jmény Ilona Janglová, Viktorka Janíková, Liba Mlynaříková a Pavla Honzírková. S nadsázkou lze říct, že turnaj patřil Honzírkům. I přes nepříjemné pády některých hráčů se to v závěrečných rozhovorech s jednotlivými účastníky hemžilo superlativy. Holt člověk musí občas položit nějakou oběť pro tým, a zápal pro hru byl místy opravdu velký. „Je to úžasné. Tohle je asi nejkrásnější vítězství v mé kariéře. Takhle dobře jako tady jsme nikdy nehráli. Mám pocit, že jsme tu dominovali celý týden,“ radoval se jeden z vítězů. Jeho tým v turnaji prohrál jediné ze 14 utkání, když v základní části podlehl 5:6 Skotsku a vybojoval zlaté medaile na mistrovství světa v curlingu. A stejně nadšeni jsme se cítili i my, kteří jsme hráli tento úžasný sport poprvé v životě, ale určitě ne naposled. Věřím, že se brzy na ledovou plochu podíváme opětovně a zase zažijeme tak pohodovou akci, jako v březnu s Clubem 35.

Náš společný sportovní den jsme zakončili ve „Steakhouse K1“ v brněnských Židenicích a musím říct, že během hry nám pořádně vyhládlo, a tak jsme plné talíře uvítali opravdu s chutí.

Přátelé a kolegové, děkuji za Vaši účast a těším se brzy na viděnou.

Jan Kilian

Prohlédnout VŠECHNY fotky z akce